Las korkowy | Amorim Cork Flooring

Las korkowy

Dom dla najbardziej hojnego drzewa

Las dębu korkowego lub Montado, jak go nazywa się po portugalsku, jest domem dla fascynującego dębu korkowego, jest ważnym filarem środowiskowym, społecznym i gospodarczym w krajach śródziemnomorskich.
Lasy dębu korkowego zajmują szacunkowy obszar ponad 2,2 miliona hektarów w basenie zachodniej części Morza Śródziemnego. Około 90% obszaru występowania tego gatunku znajduje się w Portugalii, Hiszpanii, Maroku i Algierii. Ze wszystkich lasów dębowych korkowych zbiera się każdego roku około 200 000 ton korka. Największym producentem jest Portugalia, która posiada jedną trzecią całkowitej powierzchni dębów korkowych, odpowiadając za 50% światowej produkcji korka.
 

2,1 miliona hektarów

Lasy dębu korkowego zajmują szacunkowy obszar

90% światowego lasu dębowego korkowego

występuje w Portugalii, Hiszpanii, Algierii i Maroku

200 000 ton korka

zbierane są każdego roku

Mity i fakty

Czy wiesz, że produkcja korka jest przyjazna dla środowiska?

Badanie przeprowadzone przez Pricewaterhousecoopers i ocenione przez Deloitte wykazało, że działalność Corticeira Amorim skutkuje ujemnym śladem węglowym w wysokości 2 mln ton.

Jaka jest światowa produkcja korka?

Światowa produkcja korka wynosi 340 000 ton rocznie, z czego 55% pochodzi z Portugalii.

Jak ważne są lasy dębu korkowego?

Lasy dębu korkowego przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej i przetrwania wielu rodzimych gatunków zwierząt, z których część jest zagrożona wyginięciem. Równie ważna jest jego rola w wychwytywaniu CO2, regulacji cyklu hydrologicznego i powstrzymywaniu pustynnienia środowiskowego i społecznego.
Lasy dębów korkowych tworzą krajobrazy kulturowe, czyli systemy, które powstały w wyniku działania człowieka i wykorzystania różnych zasobów: korka, owoców na paszę dla zwierząt, pastwisk i upraw rolnych. Według WWF - World Wild Fund for Nature, ponad sto tysięcy ludzi w południowej Europie i północnej Afryce jest bezpośrednio i pośrednio zależnych od tych lasów.
 

Dlaczego lasy dębu korkowego są naturalnymi środkami zmniejszającymi palność

Dzięki termicznym i słabym właściwościom spalania korka, dęby korkowe są bardziej ognioodporne niż inne drzewa. Powolne spalanie korka sprawia, że ​​jest on naturalnym środkiem zmniejszającym palność, tworzącym barierę przed pożarami. Jego spalanie nie uwalnia dymu ani toksycznych gazów.

Jak ważne są lasy dębu korkowego dla zachowania gatunku?

Las dębu korkowego jest podstawą jednego z 35 najważniejszych ekosystemów na świecie dla zachowania bioróżnorodności, na równi z Amazonią, afrykańską sawanną i Borneo. Jest naturalnym siedliskiem 135 gatunków roślin i ponad 200 gatunków zwierząt - w tym 160 gatunków ptaków, 37 gatunków ssaków (w Portugalii jest domem dla 60% ssaków w kraju) oraz 24 gatunków gadów i płazów. Wśród zwierząt z lasu dębu korkowego są takie, którym grozi wyginięcie, np. ryś iberyjski, najbardziej zagrożony gatunek kotów na świecie i najbardziej zagrożony drapieżnik w Europie.

Które zagrożone gatunki zależą od lasu dębowego korkowego?

Najbardziej zagrożonym gatunkiem jest ryś iberyjski, występujący tylko w Portugalii i Hiszpanii i uważany za krytycznie zagrożony. Według WWF - World Wild Fund for Nature, całkowita liczba ocalałych rysi iberyjskich w tych dwóch krajach jest niższa niż 150 dorosłych osobników. Wśród zagrożonych gatunków basenu Morza Śródziemnego, las dębu korkowego jest również domem dla orła cesarskiego iberyjskiego (Portugalia i Hiszpania), sępa czarnego i bociana czarnego (oba w Hiszpanii) oraz jelenia baraniego (Tunezja i Algieria).

Jakie inne działania, poza korkiem, sprawiają, że lasy dębu korkowego są żywotne?

Oprócz tego, że stanowią naturalny ekosystem, który jest unikalny w skali światowej, lasy dębowe korkowe umożliwiają opłacalne prowadzenie szerokiej gamy działalności rolniczej, leśnej, wypasu leśnego, łowiectwa i gospodarki: pozyskiwanie roślin leczniczych i grzybów, produkcja miodu i wosku pszczelego, produkcja węgla, polowanie. , hodowla bydła, obserwacja ptaków, turystyka i jazda konna. Daje również początek powstawaniu rodzimych produktów spożywczych, które są certyfikowane przez Unię Europejską.

Działalność, która przenosi się przez pokolenia

Zbiór

Podłogi korkowe Amorim wykorzystują małe pliki tekstowe, pliki cookie, aby zapewnić optymalne wrażenia podczas korzystania z naszej strony internetowej. Klikając „Prześlij”, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie z naszej strony internetowej na swoim komputerze i urządzeniu mobilnym.

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności tutaj aqui.