Zbiór | Amorim Cork Flooring

Zbiór

Nowe życie co 9 lat

Panele korkowe są wynikiem zbioru korka, który umożliwia nieskończone zastosowanie korka w bardzo zróżnicowanych branżach, takich jak podłogi korkowe.

Panele korkowe są wynikiem zbioru korka, który umożliwia nieskończone zastosowanie korka w bardzo zróżnicowanych branżach, takich jak podłogi korkowe.

Po 25 latach dąb korkowy jest gotowy do pierwszych zbiorów. Kolejne zbiory będą miały miejsce w 9-letnich cyklach, od maja do sierpnia. Jest to okres, w którym dąb korkowy znajduje się w najbardziej aktywnej fazie wzrostu i kora jest łatwiejsza do usunięcia.
Zbiór korka to do dziś praca wykonywana ręcznie, wymagająca wielu lat praktyki i know-how, które przenosi się z pokolenia na pokolenie. Aby zachować dąb korkowy, muszą to robić dobrze wyszkolone i zręczne osoby. Z tego powodu zbiór korka jest jednym z najlepiej płatnych zawodów w rolnictwie na świecie.
Drzewa nigdy nie są ścinane podczas tego procesu, a kora korka regeneruje się po każdym zbiorze. Dąb korkowy faktycznie zwiększa swoją zdolność pochłaniania CO2 podczas tego naturalnego procesu regeneracji. Dąb korkowy bez kory pochłania średnio pięć razy więcej CO2 niż jakiekolwiek inne drzewo.
Lasy dębowe korkowe są doskonałym przykładem równowagi między ochroną środowiska a zrównoważonym rozwojem - sam fakt, że żadne drzewo nie jest ścięte podczas zbioru korka, jest wyjątkowym przypadkiem pod względem zrównoważonego rozwoju.
Przemysł korkowy i związane z nim działania pomagają w utrzymaniu tysięcy miejsc pracy i zatrzymują ludzi na ich ziemi. Według WWF - World Wild Fund for Nature, ponad 100 000 ludzi w południowej Europie i Afryce Północnej jest bezpośrednio i pośrednio zależnych od tych lasów. W samej tylko Portugalii, która szczyci się największym na świecie obszarem lasu dębowego korkowego, około 700 przedsiębiorstw jest bezpośrednio uzależnionych od tej gospodarki; obejmujących około 8300 bezpośrednich i tysiące pośrednich miejsc pracy (gastronomia, turystyka itp.).
 

Etapy zbioru

Virgin

pierwsze zbiory

Po około 25 latach i gdy obwód pnia osiąga 70 cm przy pomiarze 1,3 metra nad ziemią. Ściągnięta kora jest bardzo nieregularna.

Secundeira

drugie zbiory

Dzieje się to 9 lat później (minimum). Korek z pierwszych dwóch zbiorów nie spełnia wymagań do produkcji korków do butelek. Dlatego ten korek jest używany do innych zastosowań, takich jak podłogi korkowe.

Amadia

3. zbiór

Co 9 lat dąb korkowy może zostać okorowany około 15 do 20 razy w ciągu swojego życia, ponieważ są to drzewa, które mogą żyć nawet 200 lat. Tylko ten korek spełnia wymagania do produkcji zatyczek z naturalnego korka.

Mity i fakty

Jakie są idealne warunki do uprawy dębu korkowego?

Dąb korkowy jest właściwy dla zachodniej części basenu Morza Śródziemnego, gdzie istnieją idealne warunki do uprawy:
Gleby piaszczyste, bezkredowe, o niskiej zawartości azotu i fosforu, wysokim potasem i pH od 4,8 do 7,0;
Opady deszczu od 400 do 800 mm rocznie;
Temperatura od -5 ºC do 40 ºC;
Wysokość od 100-300 m.
 

Jak długo żyje dąb korkowy?

Dąb korkowy ma średnią żywotność ponad 200 lat.

Jaki jest największy i najstarszy dąb korkowy na świecie?

Najstarszym i najbardziej produktywnym dębem korkowym na świecie jest Whistler Tree w Águas de Moura w regionie Alentejo (na południu Portugalii). Dąb korkowy został posadzony w 1783 roku, ma ponad 14 metrów wysokości, a średnica jego pnia wynosi 4,15 metra. W 2018 roku drzewo Whistler, reprezentujące Portugalię, zostało wybrane Europejskim Drzewem Roku. Jego nazwa pochodzi od odgłosu wydawanego przez liczne ptaki śpiewające, które schroniły się wśród jego gałęzi. Od 1820 roku zbierano go ponad dwadzieścia razy. Zbiory w 1991 roku przyniosły 1200 kg korka, więcej niż większość dębów korkowych daje w ciągu całego życia. Z tego pojedynczego zbioru uzyskano ponad sto tysięcy korków do butelek.

Czy trzeba ściąć dąb korkowy, aby zebrać korek?

Nie. Zbiór jest wykonywany ręcznie, a drzewa nigdy nie są ścinane. Po każdym okorowaniu dąb korkowy poddawany jest oryginalnemu procesowi samoregeneracji kory, co nadaje działalności zbioru korka wyjątkowo zrównoważony charakter.

Czy dęby korkowe to stare drzewa?

Tak. Niektórzy uczeni twierdzą, że historia dębu korkowego sięga ponad 60 milionów lat. Udowodniono naukowo, że dęby korkowe przetrwały epokę lodowcową w basenie Morza Śródziemnego, ponad 25 milionów lat temu. W Portugalii, gdzie znajduje się największy na świecie obszar lasu dębu korkowego, odkryto fragment skamieniałości sprzed dziesięciu milionów lat, który jest świadectwem dawnego istnienia tego drzewa w tym kraju.

Dąb korkowy to drzewo narodowe Portugalii

Pod koniec 2011 roku dąb korkowy został jednogłośnie uznany za drzewo narodowe Portugalii. Klasyfikacja ta jest bezpośrednio związana z wynikami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi w tym kraju. Około 23% obszaru leśnego Portugalii składa się z dębów korkowych, które wspierają główny przemysł, poza tym, że zapewniają fundamentalny wkład w przeciwdziałanie pustynnieniu społecznemu i niezrównany wkład w zachowanie różnorodności biologicznej związanej z lasem dębowym korkowym.

Każdy krok zostawia ślad, a nasz jest pozytywny dla klimatu

Firma

Podłogi korkowe Amorim wykorzystują małe pliki tekstowe, pliki cookie, aby zapewnić optymalne wrażenia podczas korzystania z naszej strony internetowej. Klikając „Prześlij”, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie z naszej strony internetowej na swoim komputerze i urządzeniu mobilnym.

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności tutaj aqui.